Aktualności

Spotkanie z seniorami żoliborskiego Uniwersytetu III wieku.

Data publikacji 07.06.2024

Żoliborscy dzielnicowi kolejny już raz spotkali się z seniorami. Tym razem motywem przewodnim spotkania były oszustwa metodą „na policjanta” oraz szeroko pojęte bezpieczeństwo osób starszych. W rozmowie uczestniczył także przedstawiciel żoliborskiego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

W Domu Pielgrzyma "Amicus" przy ul. Stanisława Hozjusza 2 odbyło się spotkanie  z seniorami I żoliborskiego Uniwersytetu III wieku z zakresu bezpieczeństwa. Spotkanie zostało zorganizowane przez delegaturę Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa w Dzielnicy Żoliborz i Komisariat Policji Warszawa-Żoliborz. Na spotkaniu funkcjonariusze policji przekazali najważniejsze informacje w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom, na które są narażeni seniorzy ze strony przestępców,  mające na celu wyłudzenie pieniędzy.

Policjanci przestrzegali seniorów przed kontaktami z osobami, którzy podszywają się pod najbliższą rodzinę, funkcjonariusza policji, pracownika banku lub administracji itp. W dalszej części spotkania policjanci poinformowali seniorów, jak skutecznie przeciwdziałać takim oszustwom apelując, aby nigdy nie ujawniali nieznajomym w różnych sytuacjach swoich danych osobowych, haseł do kont bankowych oraz zachowywali ostrożność przy bankomatach w trakcie wypłacania pieniędzy. Apelowali również do seniorów o korzystanie z możliwości zastrzegania swoich numerów PESEL.

W dalszej części spotkania omówione zostały możliwe zagrożenia na które są narażeni seniorzy w wyniku nieprzestrzegania przepisów o ruchu drogowym, przypomniano zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu pieszych, rowerzystów i kierowców samochodów. Na zakończenie spotkania przypomniano seniorom numery alarmowe do Policji pod którymi mogą zgłaszać przypadki zagrażające ich bezpieczeństwu.

Seniorzy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadając wiele pytań, dzieląc się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami w zakresie omawianych zagadnień. Na zakończenie spotkania seniorzy otrzymali poradniki pt.” Seniorze,Babciu, Dziadku… Nie daj się oszukać. Bądź bezpieczny!” ufundowane przez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa.

 podinsp. Elwira Kozłowska/SCB

  • Policjanci z seniorami.
  • Policjanci z seniorami.
  • Policjanci z seniorami.
Powrót na górę strony