Aktualności

Zainwestowała w odnawialne źródła energii- w porę powiadomiła policję

Data publikacji 15.05.2024

Zachęcająca reklama w Internecie, rzeczowe rozmowy z konsultantem i napływające informacje o zyskach na szczęście nie uśpiły do końca czujności pokrzywdzonej. Kobieta, chcąc pomnożyć swoje oszczędności podczas inwestowania w odnawialne źródła energii, padła ofiarą oszustów. Straciła 450 złotych. 54-latkę, która przyszła po resztę pieniędzy zatrzymali na gorącym uczynku policjanci z Bielan. Kobieta odpowie teraz za oszustwo. Grozi jej za to kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Portale społecznościowe umożliwiają szybkie rozpowszechnianie różnego rodzaju informacji. Często pojawiają się tam przykuwające uwagę reklamy o różnych możliwościach inwestowania. Opatrzone zdjęciami gotówki, przedstawiające wizerunki znanych osób, czy szczęśliwych ludzi, którzy rzekomo osiągnęli wysokie zyski - zachęcają użytkowników portali społecznościowych do przeczytania informacji i rozpoczęcia procedury związanej z inwestowaniem. Do takich treści należy jednak podchodzić z dużą ostrożnością. Za profesjonalnie wyglądającą ofertą mogą stać oszuści, którzy w przestępczych procederach wykorzystują różne metody działania.

Przekonała się o tym pokrzywdzona z Żoliborza, która kilka dni temu zainteresowała się reklamą dotyczącą możliwości pomnożenia swoich oszczędności podczas inwestowania w odnawialne źródła energii. Skuszona zawartymi w niej informacjami, wypełniła formularz zgłoszeniowy i podała swój numer telefonu. W niedługim czasie odezwał się do niej przedstawiciel platformy inwestycyjnej, który wyjaśnił zasady działania firmy. Przedstawiając możliwości osiągnięcia szybkiego zysku przekonał też pokrzywdzoną, aby dokonała pierwszej płatności BLIK-iem, w kwocie 450 złotych. Kobieta wpłaciła pieniądze, a następnie kontynuowała rozmowy z kolejnymi „ekspertami”.

Zgodnie z ich wytycznymi kobieta miała przygotować gotówkę w kwocie 28 500 złotych, po które miała przyjść kobieta. Pieniądze te oczywiście miały zostać zainwestowane w firmę i w nie długim czasie miały przynieść zysk. Pokrzywdzona zorientowała się, że ktoś próbuje ją oszukać i powiadomiła bielańską policję.

Wywiadowcy zatrzymali 54-latkę, gdy przyszła odebrać pieniądze. Kobieta trafiła do policyjnego aresztu. W żoliborskim komisariacie usłyszała zarzuty za oszustwo. Teraz grozi jej kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Ta historia pokazuje, że łatwo paść ofiarą manipulacji oszustów. Dlatego załatwiając sprawy za pośrednictwem Internetu lub przez telefon, zawsze należy zachować ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Informacja o możliwości uzyskania wysokiego i szybkiego zysku dzięki inwestycjom, czy kontrakty konsultantów oferujących pomoc podczas inwestowania lub obsługi programów powinny wzbudzić naszą czujność. Na szczęście, tym razem pokrzywdzona nie straciła 28 500 złotych

Czynności w powyższej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Warszawa Żoliborz.

podinsp. Elwira Kozłowska/rm

 

 

 

Powrót na górę strony