Aktualności

Z seniorami o ich bezpieczeństwie

Data publikacji 29.03.2024

Telefon do seniora z żądaniem lub prośbą o pieniądze, to jedna z najczęstszych metod wyłudzeń stosowana przez oszustów. Jak nie dać się nabrać, jak nie stać się ofiarą bezwzględnego przestępcy - o tym wszystkim mówiła bielańska policjantka, która spotkała się z seniorami w Bielańskim Centrum Wsparcia Seniora Senior+.

Kilka dni temu w Bielańskim Centrum Wsparcia Seniora Senior+, odbyło się spotkanie policjantów z najstarszymi mieszkańcami naszej dzielnicy. Spotkanie to było doskonałą okazją do promowania bezpiecznych zachowań wśród seniorów.

Mieszkańcy, którzy przyszli na spotkanie dowiedzieli się jak zadbać o swoje bezpieczeństwo. Funkcjonariuszka podkreśliła, że w żadnym wypadku nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których tożsamości nie jesteśmy w stanie w żaden sposób zweryfikować. Zaznaczyła, że policjanci nigdy nie dzwonią z prośbą o przekazanie jakichkolwiek środków pieniężnych, nigdy nie angażują seniorów w prowadzone przez siebie działania, dlatego też jeżeli w trakcie rozmowy telefonicznej usłyszymy taką prośbę należy jak najszybciej zakończyć rozmowę.

Policjantka przytoczyła kilka przykładów oszustw, które miały miejsce na terenie Bielan i Żoliborza, wszystko po to, by jeszcze bardziej uzmysłowić osobom starszym, że telefon z prośbą o przekazanie pieniędzy może zadzwonić do każdego z nich, dlatego też warto wiedzieć jak prawidłowo zareagować.

Mundurowa podkreśliła również, że warto jest znać swojego dzielnicowego, przypomniała w jaki sposób można się z nim skontaktować, a także jakie zagrożenia zgłosić policjantom za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Na mieszkańców oczywiście czekali dzielnicowi, do których osoby starsze zgłaszały się z indywidualnymi problemami.

podinsp. Elwira Kozłowska

 

Powrót na górę strony