Aktualności

„Dzień Przedsiębiorczości” w bielańskiej komendzie

Data publikacji 28.03.2024

Od wielu lat Komenda Rejonowa Policji Warszawa V uczestniczy w „Dniu Przedsiębiorczości”, edukacyjnym programie organizowanym pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach tego programu uczniowie szkół średnich odbywają jednodniowa praktykę w wybranej przez siebie instytucji, zakładzie pracy bądź służbie, z którymi chcieliby związać swoją zawodową przyszłość. Gościnne mury bielańskiej komendy odwiedzili uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Staffa. W ramach policyjnej praktyki, uczniowie poznali procedury rekrutacji do służby w Policji, wszystkie policyjne piony i mogli zobaczyć jak wygląda praca na różnych policyjnych stanowiskach.

W Komendzie Rejonowej Policji Warszawa V od wielu lat z działalnością prasowo-informacyjną współistnieje działalność promocyjna, mająca służyć budowaniu właściwego wizerunku Policji, jako formacji przyjaznej i służącej społeczeństwu, ale też formacji otwartej, szczególnie na młodych ludzi, którzy chcieliby wstąpić w policyjne szeregi.  Tym właśnie młodym ludziom dedykowane są spotkania poświęcone rekrutacji oraz poznaniu Policji.

Aby jednak bardziej przybliżyć pracę Policji, trzeba jej się najpierw dokładnie przyjrzeć, zobaczyć jak wygląda komenda, czym zajmują się policjanci oraz z jakiego wyposażenia korzystają. Doskonałą okazją do poznania policyjnego zawodu jest „Dzień Przedsiębiorczości” ogólnopolski program pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z założeniem, ten szczególny dzień, w ramach którego młodzież ze szkół średnich ma możliwość odbycia praktyki w wybranym przez siebie zawodzie, bez wątpienia może pomóc w planowaniu dalszej życiowej drogi, nie tylko edukacyjnej, ale też zawodowej. Przygotowanie praktyk wymaga współdziałania policjantów z różnych komórek organizacyjnych, po to aby pokazać młodzieży jak najwięcej techniki policyjnej i wyposażenia specjalistycznego.

Komenda Rejonowa Policji Warszawa V od wielu lat uczestniczy w tym szczytnym projekcie. W ramach tegorocznego „Dnia Przedsiębiorczości” bielańską komendę odwiedzili uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Staffa. Policjanci przygotowali dla nich szereg atrakcji i ciekawostek z różnych policyjnych dziedzin.

Na samym początku uczniowie dowiedzieli się jak wygląda struktura bielańskiej komendy, jakie są jednostki i komórki organizacyjne oraz poznali zadania policjantów na różnych stanowiskach. Pierwszym punktem i miejscem praktyki było stanowisko kierowania. Tam uczniowie mieli możliwości zdobycia wiedzy na temat pracy oficerów dyżurnych oraz urządzeń łączności z jakich policjanci korzystają, aby się porozumieć podczas służby. Uczniowie przechodząc w kolejne miejsca bielańskiej komendy spotykali się z policjantami, który opowiadali im o swojej pracy. Jednym z punktów było również spotkanie z technikiem kryminalistyki, który oprowadził uczniów po atelier oraz omówił sposoby zabezpieczania śladów. Technik zaprezentował również działanie live scannera oraz pokazał jak obsługuje się sygnalityczne stanowisko do robienia zdjęć.

Dla nas policjantów, wybór bielańskiej komendy jako miejsce praktyki przez taką grupę młodzieży, to z jednej strony powód do dumy, a z drugiej strony informacja, że wśród młodych ludzi nie brakuje takich, którzy chcieliby podjąć wyzwanie i zostać w przyszłości policjantem.

Za rok kolejny „Dzień Przedsiębiorczości”, do udziału w którym już dziś serdecznie zapraszamy.

podinsp. Elwira Kozłowska

 

Powrót na górę strony