Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Padła ofiarą oszustwa „na wypadek” – apelujemy o ostrożność!

Data publikacji 23.05.2023

Oszuści okradli 86- latkę na 80 tysięcy złotych. Seniorka straciła pieniądze, biżuterię, obrazy i zabytkowe japońskie lalki, po tym jak odebrała telefon od fałszywej córki. Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Bądźmy czujni i nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom podającym się za policjantów. To oszuści!

Kilka dni temu policjanci przyjęli zawiadomienie dotyczące oszustwa metodą na „policjanta”. 84- letnia mieszkanka Żoliborza odebrała telefon (stacjonarny) od kobiety, która podszyła się pod „córkę” i  pod legendą "wypadku samochodowego" nakłoniła ją do przekazania środków pieniężnych.

Sprawczyni- fałszywa córka, dzwoniąc pod numer telefonu stacjonarnego, poinformowała 84-latkę, że spowodowała wypadek. Aby uniknąć konsekwencji prawnych konieczne jest wpłacenie sporej sumy pieniędzy. W innym przypadku grozi jej kara 5 lat pozbawienia wolności. Następnie oszust udający „policjanta” oświadczył, że istnieje możliwość zwolnienia córki z aresztu po wpłaceniu kaucji. Seniorka, działając pod presją czasu, przystała na warunki oszusta i podała swój adres zamieszkania.

Chwilę później 84-latka na klatce schodowej, oddała nieznanemu mężczyźnie, podającemu się za kuriera wysłanego przez córkę, pieniądze w kwocie 12 200 zł, 175 dolarów amerykańskich oraz 1300 rubli, a także 3 obrazy, wazon chiński, figurkę kobiety chińskiej z kości słoniowej, biżuterię oraz 15 sztuk zabytkowych lalek japońskich

W związku z przestępstwem pokrzywdzona poniosła stratę w wysokości ponad 80 000 zł.

Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie lub pozostawienie w umówionym miejscu jakichkolwiek kwot pieniędzy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana, bardzo często wcześniej przekazując oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągając kredyty.

podinsp. Elwira Kozłowska

Powrót na górę strony