Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Areszt dla stalkera

Data publikacji 31.12.2021

Stołeczni policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o stalking. 28-latek nękał swoją matkę i siostrę dzwoniąc do nich o różnych porach dnia i nocy, wysyłając mnóstwo wiadomości mimo ich wyraźnego sprzeciwu oraz nachodząc je w miejscu zamieszkania. Mężczyzna już usłyszał zarzuty, grozi mu 8 lat pozbawienia wolności. Wobec mężczyzny został zastosowany areszt na okres 3 miesięcy.

Kilka dni temu policjanci z Bielan przyjęli zawiadomienie o stalkingu. Tym razem zawiadomienie złożyła matka, która zaczęła obawiać się o życie swoje i swojej córki.

Sprawca przez prawie rok dręczył swoje ofiary, dzwoniąc do nich o różnych porach dnia i nocy i wysyłając im SMS-y. Mężczyzna kierował pod ich adresem wyzwiska i groźby pozbawienia życia. Policjanci, którzy pracowali nad tą sprawą, dowiedzieli się również o tym, że mężczyzna groził, że popełni samobójstwo jeśli nie będzie dostawał pieniędzy. Mężczyzna stawał się coraz bardziej nachalny i agresywny.

Pracujący nad sprawą policjanci zebrali dowody świadczące o przestępczej działalności stalkera. Funkcjonariusze zabezpieczyli treści przekazywane przez mężczyznę. Kilka dni temu policjanci zatrzymali 28-latka. Mężczyzna już został przesłuchany i usłyszał zarzut za stalking.

Sąd przychylił się do wniosku policji i prokuratury i zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu, na okres 3 miesięcy.  Teraz może mu grozić kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy!!!

Objawami stalkingu może być uporczywe śledzenie pokrzywdzonego, nieustanne przesyłanie mu krótkich wiadomości tzw. sms, wysyłanie maili na pocztę elektroniczną, próby poniżenia danej osoby w środowisku jej pracy lub miejscu zamieszkania oraz innego rodzaju powtarzalne zachowania godzące w poczucie bezpieczeństwa i prywatności nękanej osoby. Wszystkie ww. oznaki aktywności sprawcy muszą odbywać się wbrew woli, a często też kontynuowane są pomimo zdecydowanego sprzeciwu adresata. Jeśli podejrzewamy, że mogliśmy stać się ofiarą stalkingu, nie bójmy się skontaktować z organami ścigania i zgłosić tego faktu. Często ignorowanie sprawcy może prowadzić do eskalacji niebezpiecznych zachowań i stwarzać poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ofiar stalkera. Przestępstwo stalkingu jest przestępstwem wnioskowym. Oznacza to, że do pociągnięcia stalkera do odpowiedzialności karnej konieczne jest złożenie stosownego wniosku przez pokrzywdzonego do organów ścigania.

podinsp. Elwira Kozłowska/MG

 

Powrót na górę strony