Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw
W dniach 25 lutego – 2 marca 2013 r. obchodzona będzie 13 edycja „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem". Głównym celem tej inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na uprawnienia pokrzywdzonych przestępstwem. Pokrzywdzeni w tym czasie mogą uzyskać profesjonalne informacje na temat przysługujących im praw.
Idea „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem" jest bezpośrednio związana z Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw" obchodzonym każdego roku
w dniu 22 lutego. W Polsce ten dzień jest również Dniem Ofiar Przestępstw, który został wprowadzony ustawą z 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz.U. z 2003 r. Nr 59 poz. 517).
W tym roku, w dniach 25 lutego – 2 marca zainteresowani będą mogli zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. W ośrodkach będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę
w godzinach od 10:00 do 13:00. Lista ośrodków znajduje się pod adresem www.pokrzywdzeni.gov.pl
W wyznaczonych wyżej terminach uruchomiony zostanie również punkt obsługi interesantów
w Komendzie Rejonowej Policji Warszawa V przy ul. Żeromskiego 7. Do dyspozycji osób pokrzywdzonych, będą dyżurowali dzielnicowy oraz funkcjonariusz Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego. Dyżurny jednostki zainteresowane osoby skieruje do kompetentnych funkcjonariuszy.
W organizację obchodów – poza Ministerstwem Sprawiedliwości - aktywnie włączyły się: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Komenda Główna Straży Granicznej i Krajowa Rada Komornicza.
Dzięki zaangażowaniu się w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” wyżej wymienionych podmiotów dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny.
Interdyscyplinarność dyżurów polegać będzie na tym, że informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcy prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze Policji, czyli osoby które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy.
pb