,,Nie prowadzę po alkoholu”
W siedzibie Biura Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy odbyła się konferencja prasowa poświęcona bezpieczeństwu drogowemu na terenie Warszawy i okolic w roku 2014. W spotkaniu udział wzięli: Zastępca Naczelnika WRD KSP mł. insp. Piotr Jakubczak, rzecznik Straży Miejskiej Monika Niżniak oraz rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie Adam Sobieraj.
Konferencja prasowa została poświęcona bezpieczeństwu w ruchu drogowym na terenie miasta stołecznego Warszawy. Rzecznik warszawskiego ZDM poinformował przybyłych dziennikarzy o kontynuacji intensywnej współpracy profilaktycznej Policji, Straży Miejskiej z ZDM na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych uczestników ruchu drogowego oraz wyeliminowania kierowców prowadzących pojazdy po spożyciu alkoholu. Adam Sobieraj zaznaczył, że 6,75 % wynoszą wydatki na inwestycje powypadkowe. W obecnej chwili dzięki wzrostowi bezpieczeństwa na drogach (skala wypadków zmniejszyła się), pieniądze zostaną przeznaczone na doinwestowanie dróg w Warszawie.
Na temat stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie miasta st. Warszawy i okolic wypowiedział się mł. insp. Piotr Jakubczak. Jego zdaniem wzrosła liczba kolizji, jednak na stołecznych drogach zginęło 143 osoby, o 19 mniej niż w 2013 r. Po przeanalizowaniu przyczyn wypadków, przedstawiciele stołecznej drogówki doszli do wniosku, że najczęstszą przyczyną zderzeń drogowych jest wymuszenie pierwszeństwa. Zastępca Naczelnika WRD KSP apelował do pieszych mieszkańców stolicy o szczególne zwracanie uwagi podczas przejść przez pasy oraz wyeliminowanie przechodzenia w miejscach niedozwolonych i gwałtownych wejść przed jadące auta. Mł. insp. Piotr Jakubczak zwrócił również uwagę na istniejący problem jazdy pojazdami po spożyciu alkoholu. Stołeczna drogówka od początku roku do chwili obecnej wykonała milion badań trzeźwości. Zastępca Naczelnika WRD KSP poinformował zebranych o powołaniu w Komendzie Stołecznej Policji Zespołu do zwalczania agresywnych zachowań na drogach. Ich zadaniem jest obserwowanie kierujących pojazdy. Mówił również jak ważna jest profilaktyka, na której efekty czasami trzeba czekać lata ale opłaca się, gdyż dobrze wyedukowana młodzież w przyszłości nie będzie popełniała błędów rodziców. W trakcie spotkania został zaprezentowany film ,,Alkohol, zastanów się czy warto”, przeznaczony dla nastoletnich odbiorów, którzy otrzymali prawo jazdy i wchodzą w dorosłe życie.
eb/podkom. Ewa Szymańska-Sitkiewicz, foto Dominik Mikołajczyk