Debata o bezpieczeństwie na Żoliborzu
Nieprawidłowe parkowanie pojazdów, wytyczenie nowych przejść dla pieszych, sprzedaż alkoholu w sklepach całodobowych– to m.in. na te aspekty bezpieczeństwa zwracali uwagę mieszkańcy Żoliborza. Wczoraj z udziałem Hanny Gronkiewicz- Waltz- prezydent Warszawy, Jacka Kozłowskiego- wojewody mazowieckiego, nadinsp. Mirosława Schosslera- Komendanta Stołecznego Policji, insp. Michała Domaradzkiego- I Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji, podinsp. Małgorzaty Łyszko- Domagalskiej- Komendanta Rejonowego Policji Warszawa V, Krzysztofa Bugli- Burmistrza Dzielnicy Żoliborz, Zbigniewa Leszczyńskiego - Komendanta Straży Miejskiej m.st. Warszawy, Romualda Modzelewskiego- Naczelnika V oddziału terenowego Straży Miejskiej oraz Ewy Gawor - Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy, odbyła się czwarta debata dotycząca bezpieczeństwa.
Poczucie bezpieczeństwa to jeden z głównych czynników obok służby zdrowia i komunikacji miejskiej wpływających, na jakość życia mieszkańców w dzielnicy. Z Barometru Dzielnicowego wynika, że 80% mieszkańców czuje się bezpiecznie na terenie dzielnicy Żoliborz. To, co przeszkadza mieszkańcom to problem z osobami nietrzeźwymi – na to zjawisko wskazuje 34% osób. W dalszej kolejności wymieniane są hałasujące w godzinach nocnych grupki młodzieży (31%), akty wandalizmu (30%), kradzieże (25%) i niebezpiecznie jeżdżący kierowcy (21%).
Współpraca między mieszkańcami, a służbami jest podstawą skutecznego działania. Prezentację dotyczącej stanu bezpieczeństwa w dzielnicy Bielany przedstawiła podinsp. Małgorzata Łyszko- Domagalska. Po tej części mieszkańcy zgromadzeni na sali mieli okazję zadać pytania, na które odpowiadali zaproszeni goście. Mieszkańcy dzielnicy zwracali uwagę przede wszystkim na problemy związane z nieprawidłowym parkowaniem pojazdów, sprzedażą alkoholu w sklepach całodobowych, prosili również o wytyczenie nowych przejść dla pieszych. Uczestnicy debaty zwrócili też uwagę na rolę dzielnicowego w społeczności lokalnej.
Debata społeczna miała na celu zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Pozwoliła także na wymianę informacji między policją, a mieszkańcami Żoliborza o istniejących zagrożeniach, dzięki czemu wspólnie zostaną wypracowane metody ich eliminowania.
PREZENTACJA W ZAŁĄCZENIU.
eb