Aktualności

Bielański dzielnicowy - bohater dnia codziennego oddał ponad 33 litry krwi

Data publikacji 07.01.2025

Aspirant sztabowy Krzysztof Tomczak, dzielnicowy z Bielan, od 2004 roku regularnie oddaje krew, będąc członkiem Klubu Honorowego Dawcy Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Komendzie Stołecznej Policji. Funkcjonariusz, który w policji służy od 16 lat, przekazał już ponad 33 litry krwi, ratując zdrowie i życie wielu potrzebującym. Jego postawa to wzór do naśladowania i przykład, jak codzienna służba może łączyć się z niesieniem pomocy poza obowiązkami zawodowymi.

Dzielnicowy z Komendy Rejonowej Policji Warszawa V, aspirant sztabowy Krzysztof Tomczak, jest wyjątkowym przykładem zaangażowania w ratowanie ludzkiego życia. Od 2004 roku nieprzerwanie oddaje krew, będąc członkiem Klubu Honorowego Dawcy Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy Komendzie Stołecznej Policji. Łącznie oddał już ponad 33 litry tego bezcennego daru, ratując zdrowie i życie wielu potrzebującym.

Aspirant sztabowy Krzysztof Tomczak, pełniący służbę w policji od 16 lat, pokazuje, że pomoc drugiemu człowiekowi to nie tylko obowiązek zawodowy, ale także misja życiowa. Jego postawa jest inspiracją zarówno dla kolegów po fachu, jak i dla mieszkańców Bielan. Ostatni raz dzielnicowy oddał krew w Mikołajki, odpowiadając tym samym na apel jednej z osób zrzeszonej w klubie.

Klub Honorowego Dawcy Krwi PCK, do którego należy dzielnicowy, zrzesza wielu funkcjonariuszy stołecznej policji, którzy systematycznie włączają się w tę formę pomocy.

Aby zostać honorowym dawcą krwi, należy spełnić kilka warunków:

1. Wiek i waga – osoba oddająca krew musi mieć od 18 do 65 lat i ważyć co najmniej 50 kg.

2. Dobry stan zdrowia – krwiodawca powinien być zdrowy, nie mieć przeziębienia, infekcji czy aktywnych chorób przewlekłych.

3. Odpowiednia przerwa między donacjami – krew pełna może być oddawana nie częściej niż co 8 tygodni (mężczyźni) lub 12 tygodni (kobiety).

4. Niektóre przeciwwskazania – czasowa dyskwalifikacja może wynikać z np. przebytych chorób zakaźnych, operacji czy przyjmowania niektórych leków.

5. Odpowiednie przygotowanie – przed oddaniem krwi należy być wyspanym, nawodnionym, a ostatni posiłek powinien być lekkostrawny.

Oddawanie krwi wiąże się z wieloma przywilejami i korzyściami:

Dwa dni wolne od pracy – dzień, w którym dokonano donacji oraz następny dzień.

Posiłek regeneracyjny – po donacji dawca otrzymuje produkty żywnościowe, najczęściej o wartości kalorycznej 4,5 tys. kcal.

Ulgi podatkowe – ilość oddanej krwi można odliczyć od dochodu w rozliczeniu PIT.

Bezpłatne badania – przed oddaniem krwi przeprowadzane są podstawowe badania diagnostyczne (morfologia, poziom hemoglobiny).

Status Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi – po oddaniu odpowiedniej ilości krwi (6 litrów dla kobiet, 12 litrów dla mężczyzn) dawca zyskuje prawo do m.in. bezpłatnych leków z listy refundowanej i korzystania poza kolejnością z usług medycznych.

Doceniajmy takich bohaterów.

Działania aspiranta sztabowego Krzysztofa Tomczaka pokazują, jak wiele możemy zrobić dla innych, poświęcając jedynie odrobinę swojego czasu. Regularne oddawanie krwi to akt odwagi, empatii i odpowiedzialności społecznej, który zasługuje na szczególne uznanie. Komenda Rejonowa Policji Warszawa V zachęca wszystkich mieszkańców do rozważenia oddawania krwi i podążania śladem bielańskiego dzielnicowego.

podinsp. Elwira Kozłowska/ea

  • Policjant stoi przy ladzie.
  • Policjant oddaje krew.
  • Medale i podziękowania.
  • Trzej mężczyźni w mundurach.
  • Mężczyźni w mundurach siedzą przy stole.
  • Prezenty za oddanie krwi.
Powrót na górę strony