Zabezpiecz się na ewentualność włamania
Dom lub mieszkanie, w którym zgromadzony jest dorobek wielu lat pracy, może stanowić łakomy kąsek dla złodzieja. Trzeba zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć włamania do domów i kradzież naszej własności. Policjanci podpowiadają jak można uniknąć takiego zagrożenia. Złodziej nie potrzebuje dużo czasu, by nas okraść. Razem możemy skutecznie wyeliminować przestępców z naszego otoczenia.
Nasze domy lub mieszkania, w których zgromadzony jest dorobek wielu lat pracy, może stanowić łakomy kąsek dla złodzieja. Okazją do kradzieży mogą być otwarte drzwi lub okna podczas chwilowej nieobecności lokatorów, a nawet gdy wszyscy domownicy są w środku, ale zajęci lub śpiący nie słyszą co się dzieje w drugim pokoju lub przy drzwiach.
Zanim wyjedziemy z domu zadbajmy o to, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie/dom. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym i sprawdzonym zabezpieczeniem jest… życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem/domem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy i poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.
Zabezpieczenie się przed włamaniem jest trudne i kosztowne, ale pamiętajmy, że im więcej jest w mieszkaniu/domu rzeczy cennych, tym zabezpieczenia powinny być lepsze. Sprawca często przed włamaniem chce się dowiedzieć czy pokonanie zabezpieczeń i podejmowane ryzyko, będzie dla niego opłacalne. Dlatego też, poza metodami technicznymi, ważną rolę w zabezpieczaniu odgrywają tzw. bezpieczne postawy. Utrudniają one potencjalnym włamywaczom typowania mieszkań i domów, które mogą stać się dla nich łupem.
Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem. Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy dopiero po powrocie.
Co należy zrobić, gdy staniemy się ofiarą włamania?
Policjanci bardzo wnikliwie prowadzą każdą zgłoszoną sprawę. Dużym utrudnieniem jest jednak brak świadków i czas, który upływa od zdarzenia do zgłoszenia przestępstwa. Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie o włamaniu, nawet telefoniczne o każdej porze, daje szanse na wykrycie sprawcy. Dlatego, gdy staniemy się ofiarą kradzieży lub włamania niezwłocznie wezwijmy na miejsce Policję. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy starajmy się niczego nie dotykać, nie sprzątać, ani nie przeglądać swoich rzeczy, aby ustalać co zginęło - w ten sposób możemy zatrzeć ślady pozostawione przez włamywacza.