Aktualności

Oszustwa „na policjanta” i „na wnuczka” nadal są popularne- spotkanie z seniorami w bielańskiej bibliotece

W walce z oszustwami, które godzą przede wszystkim w starsze osoby, bielańscy policjanci prowadzą spotkania z seniorami oraz rozdają plakaty i ulotki informacyjne z apelem, w którego treści zawarte są podstawowe zasady, które należy spełnić, aby nie dać się oszukać „na policjanta” lub „na wnuczka”. Wczoraj w Bibliotece Publicznej przy ulicy Romaszewskiego odbyło się kolejne spotkanie z seniorami.

Mimo wielu komunikatów kierowanych w każdej dostępnej formie, przestrzegających seniorów przed oszustwami „na policjanta” i „na wnuczka” wiele osób nadal ulega perswazji lub presji przestępców i oddaje w ręce przestępców oszczędności całego życia. Często są to setki tysięcy złotych oraz inne kosztowności.Aby informacje o sposobach działania oszustów dotarły do jak największej liczby seniorów, informacje takie rozwieszane są na tablicach informacyjnych w klatkach schodowych budynków mieszkalnych, rozdawane są ulotki i organizowane spotkania z najstarszymi mieszkańcami dzielnic.

Chcąc przestrzec seniorów przed tego rodzaju sytuacjami po raz kolejny bielańscy policjanci spotkali się z seniorami, tym razem w Bibliotece Publicznej przy ulicy Romaszewskiego. Podczas spotkania omówione zostały przykłady oszustw na jakie narażeni są seniorzy oraz przekazano szereg porad jak ustrzec się przed oszustami i jak reagować w podobnych sytuacjac

Przestępcy, dzwoniąc do seniorów, podają się najczęściej za policjantów lub członków najbliższej rodziny. W pierwszym przypadku starają się przekonać swoich rozmówców o tym, że ktoś działa na ich szkodę. Wymyślona historia dotyczy najczęściej próby włamania na konto lub zaciągnięcia kredytu przy użyciu danych osobowych rozmówcy. W przypadku prób oszustw „na wnuczka” przestępcy najczęściej opowiadają historię o wypadku drogowym, w którym uczestniczył ktoś z bliskiej rodziny seniora i pilnie potrzebuje pieniędzy na leczenie bądź kaucję. Zdarzają się też historie o poważnych kłopotach finansowych bliskich bądź też prośby o udzielenie im szybkiej pożyczki. Osoby starsze, przekonane o tym, że pomagają Policji lub członkom rodziny idą do banku i wypłacają pieniądze przechowywane na kontach. Gotówkę przekazują przestępcom. Coraz częściej zdarzają się też sytuacje, że oszuści tak manipulują rozmową, że niczego nieświadomy senior przekazuje im hasła i loginy do konta, a także kody, które umożliwiają wykonanie przelewu.

Drodzy seniorzy, pamiętajcie!!!
•    Policja nigdy nie będzie chciała, żebyście przekazywali swoje pieniądze, czy kosztowności.
•    Nigdy nie ufajcie nieznanym rozmówcom, nie podawajcie haseł do kont bankowych, pod żadnym pozorem nie pobierajcie gotówki z banku i nie przekazujcie ich nieznanym osobom. To przestępcy czyhający na wasze pieniądze!
•    Gdy spotkacie się z taką sytuacją natychmiast, rozłączcie rozmowę. Powiadomcie prawdziwą Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112 i zgłaszajcie każdy taki przypadek.

podinsp. Elwira Kozłowska

 

Powrót na górę strony