Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

O hejcie i mowie nienawiści z uczniami szkoły średniej

Niemiłe, obraźliwe, wulgarne komentarze w sieci to niestety już prawie codzienność i mroczna strona Internetu. Na wpisy hejterów natykamy się niemal pod każdym opublikowanym tam tekstem. Bardzo często zawierają one wulgarne wyzwiska, ośmieszanie oraz poniżanie. Podczas spotkania z uczniami w Zespole Szkół nr 18 przy ulicy Żeromskiego, policjanci wyjaśniali zagrożenia płynące z internetowego hejtu.

Słowa raną, w wielu przypadkach bardziej niż czyny - hejt i nienawiść znajdująca się w social-mediach, na komunikatorach czy forach internetowych są brutalnym dowodem na to, że internetowe słowo potrafi krzywdzić, czasami doprowadzając do czyjejś tragedii. Wiele osób uważa, że obraźliwy i raniący komentarz pod zdjęciem, to tylko głupie pisanie. Lepiej zrozumieć jak dalece błędne jest to podejście, że są osoby, które komentarze traktują bardzo dosłownie, a nie tylko jak żart.

O tym jak ogromne znaczenie ma Internet w życiu dzieci i młodzieży z uczniami klas I z Zespołu Szkół nr 18 przy ulicy Żeromskiego rozmawiała bielańska policjantka. Funkcjonariuszka podkreślała, że nikt w Internecie nie jest anonimowy, a wszelkie próby znieważania, gróźb czy obrażania kierowane, czy to, pod adresem rówieśników czy prowadzących zajęcia nauczycieli są karalne. Na zakończenie spotkania przestrzegała młodzież, że nieodpowiedzialne i bezmyślne zachowanie może znacząco wpłynąć na ich dorosłe życie. Czasami lepiej przemilczeć pewne sprawy niż w złości skomentować czyjś post, czyjeś zdjęcie, a przez to wejść w dorosłe życie z wpisem karnym.

podinsp. Elwira Kozłowska

 

Powrót na górę strony