Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Edukujemy, ostrzegamy, rozmawiamy

Data publikacji 27.10.2023

W Ośrodku Wsparcia dla Seniorów nr 2 przy ulicy Wrzeciono odbyło się spotkanie z seniorami dotyczące metod i mechanizmów dokonywania oszustw metodą na „wnuczka” i na „legendę". Jest to jedno z serii spotkań przygotowanych przez policjantów z prewencji kryminalnej z Komendy Rejonowej Policji Warszawa V, w ramach współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz ze Stołecznym Biurem Bezpieczeństwa dzielnicy Bielany.

Wczoraj w Ośrodku Wsparcia dla Seniorów nr 2 przy ulicy Wrzeciono odbyło się spotkanie z seniorami dotyczące metod i mechanizmów dokonywania oszustw metodą na „wnuczka” i na „legendę". Podczas spotkania policjantka zajmująca się profilaktyką przekazała seniorom informację na temat tego, jak się ustrzec przed oszustami, którzy na wiele różnych sposobów próbują okraść starsze osoby z dorobku ich życia.

Oszustwa „na policjanta” i „na legendę” nadal są dosyć popularne wśród przestępców. Dlatego dla Policji poza działaniami dotyczącymi ścigania przestępstw i przestępców istotne jest nieustanne uświadamianie, edukowanie i przypominanie seniorom, że Policja oraz inne służby państwowe nigdy nie żądają wypłaty i przekazywania sobie pieniędzy.

Policjantka przypominały seniorom, że jeśli ktoś w rozmowie podaje się za policjanta, wnuczka, kuzyna, który spowodował wypadek i musi zapłacić policjantom i nakazuje wypłacić pieniądze z banku, na pewno jest oszustem. Należy się natychmiast rozłączyć i zadzwonić do rodziny oraz powiadomić Policję.

Spotkanie miało charakter interaktywny. Seniorzy aktywnie uczestniczyli w rozmowie i zadawali wiele pytań. Wśród nich byli także tacy, którzy przyszli podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi uczestnikami spotkania.

W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Kierownik Zespołu  Delegatury Stołecznego Biura Bezpieczeństwa dzielnicy Bielany, który przekazał seniorom Poradniki dla Seniorów .

podinsp. Elwira Kozłowska

 

Powrót na górę strony